Asi jste slyšeli frázi “musíte investovat do budoucnosti”. Ať už to slyšíte od rodiny, kamarádů nebo od bohatých guru jako je Warren Buffett nebo Tony Robbins, naučit se investovat do ETF fondů by mělo být ve Vašem žebříčku na horních místech.
Možná Vás odrazuje aktuální spořící úroková sazba ve Vaší bance. Možná zvažujete akciový trh a chcete najít další Amazon. Pokud byste investovali tisíc euro, když Amazon poprvé začal veřejně nabízet své akcie v roce 1997, v roce 2018 byste měli $1,362,000.
Warren Buffett a S&P500 Index ETF
Warren Buffett, přezdívaný jako věštec z Omahy, je jeden z největších investorů všech dob. V roce 2004 byl Warren na schůzi akcionářů společnosti Berkshire Hathaway dotazován, zda by měli investoři investovat do akcií Berkshire Hathaway, investovat do indexových ETF nebo si najmout manažera, který by to dělal za ně. Buffettova odpověď zněla: “Vyberte si široký index jako je S&P 500. Neinvestujte všechny peníze najednou. Udělejte to postupně v průběhu času. Vanguard. Spolehlivý, nízkonákladový.“
Co Warren Buffett myslí tím Vanguard S&P 500? Má na mysli velmi oblíbené ETF “Vanguard S&P 500 ETF”. Pojďme se podívat na různé typy ETF.
Různé typy ETF fondů
Existuje mnoho ETF fondů a ETF akcií, které můžete obchodovat:
- ETF dle specifické země – přístup máte k akciovým trhům z celého světa. Například můžete obchodovat iShares MSCI Taiwan ETF, pokud se domníváte, že bude akciový trh v Taiwanu růst.
- ETF dle specifického sektoru – možná máte informace, že britský trh s nemovitostmi má potíže, poté můžete obchodovat iShares UK Property UCITS ETF.
- Specifické komodity ETF – skrze ETF CFD jako je SPDR S&P Metals & Mining ETF můžete získat tržní expozici na světových trzích s kovy a těžbou a nemusíte hledat ten správný kov nebo těžařskou společnost, do které chcete investovat.
- Specifické indexy ETF – obchodovat můžete například S&P 500 Index ETF skrze Vanguard S&P 500 ETF.
Existuje mnoho dalších typů ETF, z kterých si můžete vybrat, včetně dluhopisů, měny, nově rostoucích trhů jako je biotechnologie, umělá inteligence a tak dále.
Jedna oblast, která vždy fascinovala investory, je najít nejlepší technologické akcie a technologické ETF. My všichni nakonec využíváme technologii v našich životech deno denně a společnosti se vždy snaží přijít s nějakou inovací.
Jaká jsou rizika investování do ETF?
S investováním jsou vždy spojena rizika. S ETF jsou spojena některá specifická rizika, o kterých je dobré vědět.
- Tržní riziko: ETF jsou navržena tak, že sledují koš cenných papírů, indexu, komodity nebo derivátové kontrakty (jako například ropné futures kontrakty). Proto máte zisk, pokud se trh pohybuje příznivě pro vás, ale také máte ztráty, pokud je tomu naopak. Protože nemůžete změnit strukturu ETF, nemáte jinou možnost než sledovat výkon ETF, ať už je dobrý nebo špatný – dokud se nerozhodnete zavřít investici.
- Příliš mnoho možností: Protože se ETF neustále rozrůstají, máte více a více možností, do čeho investovat. Například investování do biotechnologických ETF může znít jednoduše. Nicméně rozdíl mezi nejlepším a nehorším výkonem biotechnologických ETF může být více než 18% za několik let. A to proto, že jedno ETF se skládá ze společností, které se zabývají léčbou rakoviny a druhé ETF se skládá ze společností, které poskytují nástroje pro průmysl životní vědy.
Indexové ETF jako je S&P 500 index ETF jsou nejběžnější formou investice v ETF průmyslu, protože je na nich největší likvidita a je dobré s nimi začít, pokud je pro Vás investování do ETF novinkou.
ETF – Závěr
Investování pouze tisíc euro může mít z dlouhodobého hlediska významný rozdíl. Vaše zisky mohou být akcelerovány, pokud budete přidávat extra finance na měsíční bázi za předpokladu, že zůstávají Vaše roční výnosové sazby pozitivní. Klíčem ke všemu v investování je výnosová sazba. Proto se mnoho investorů účastní akciových trhů – a snaží se získat lepší výnosovu sazbu v porovnání s tím, co je nabízeno bankami na spořících účtech.