Rozhovor s obchodním ředitelem XTB o akciovém investování

Dnes Vám přínášíme rozhovor s panem Vladimírem Holovkou, regionálním obchodním ředitelem XTB

Americké akciové indexy jsou na svých vrcholech. Myslíte si, že má ještě smysl investovat do akcií?

Já osobně zastávám názor, že pokud se bavíme o dlouhodobém investování, tak to by mělo být především pravidelné. Investor by se tedy neměl nechat ovlivnit aktuální optimistickou nebo pesimistickou náladou trhu a dodržovat svoji strategii pravidelného investování. Sám si pamatuji mnoho případů z roku 2012, kdy řada investorů říkala, že trh je na maximu a dál již neporoste a tedy zůstali mimo trh. Akciové indexy od té doby narostly o více jak 100 % a věřím, že existuje nemalý počet investorů, kterým je nyní líto, že v trhu nezůstali. To mi potvrdilo, že je lepší zůstávat dlouhodobě v trhu a nechat se vézt i za předpokladu krátkodobých poklesů. Historie nám ukazuje, že akciové trhy v dlouhém horizontu dokáží generovat reálné zhodnocení 6 – 7 % ročně, což je mnohem více, než nabízejí ostatní tradiční investice. Druhou stránkou akciového investování je fakt, že aktuální dostupnost akciových titulů je téměř nevyčerpatelná a podhodnocené tituly se dají nalézt v každé fázi trhu.

Jak se tedy má investor zachovat pokud ceny akcií padají?

Nerad bych dával nějaké univerzální pravidlo, ale je zapotřebí si ujasnit jaké má investor definované cíle a horizont svých investic. Pokud je můj horizont v řádu desítek let, tak bych u padajících trhů zbytečně nezmatkoval a pokud nevyužívám finanční páku tak bych akcie raději držel s možností přikoupení za nějakou „levnější“ cenu. V případě krátkého investičního horizontu s cílem dosáhnout nějakého přiměřeného zhodnocení nebo uchování nějaké hodnoty, tak bych pozice začal redukovat, až bude tzv. oficiální medvědí trend, tedy například pokud cena akcie nebo akciového indexu klesne pod 200 denní klouzavý průměr.

Co člověk potřebuje při investování do akcií?

V prvé řadě trpělivost, jak se říká čas jsou peníze a u akciového investování to platí dvojnásob. Musíte zkrátka svým penězům dát čas, aby se mohly rozmnožovat. Dokonce bych vyslovil i takové pravidlo, které jsem za svoji dlouholetou praxi vypozoroval. Čím je investor trpělivější a méně zasahuje do svých pozic, tím dosáhne vyššího výnosu. Bohužel mnoho začínajících investorů se snaží fungovat přesně obráceně a při správě svého akciového portfolio jsou naopak netrpěliví a příliš aktivní, což generuje zbytečné chyby. Mnoho lidí má představu, že akciové investování musí být nějaká sofistikovaná věda. Paradoxně základní a jednoduché principy fungujínejlépe, proto není zapotřebí prostudovat stohy knih o investování. Například XTB nyní pořádá sérii 6 webinářů, po kterých věřím, že každý bude schopen se dostatečně orientovat v problematice akciového investování.

Jak vlastně v dnešní době probíhají obchody s akciemi na burze?

Když si vybavím své první zkušenosti s burzou, někdy z roku 2003, tak jsem chodil zadávat pokyny na pobočku jedné banky, kde jsem musel vypisovat papírové formuláře. Od té doby se mnohé změnilo a dnes se obchody zadávají přes obchodní platformy nebo rovnou prostřednictvím mobilních aplikací. Dnes si tedy investor bohatě vystačí s chytrým telefonem a může obsluhovat svůj obchodní účet a své portfolio prostřednictvím mobilní aplikace. Jsem velmi hrdý na to, že XTB vyvinulo velmi podařenou platformu xStation, ve které naleznete všechny možné investiční instrumenty, včetně všech potřebných funkcí, které investor může využít. Sám se stále setkávám s tím, že někteří investoři pořád využívají „prehistorické“ platformy z konce 90. let, ale moderní trhy jsou již někde jinde. Je to něco jako, kdyby někdo po dnešních silnicích jezdil s autem Škoda Favorit, určitě to lze, ale dnešní doba a technologie moderních aut už jsou někde jinde.

A nevyplatí se raději svěřit své peníze nějakému fondu a nechat je spravovat profesionály?

Ještě před několika lety jsem tento názor obhajoval. Ale když se detailně podíváme na strategie a poplatky, které běžné fondy aplikují, tak jsem přesvědčen, že dnes již každý dokáže spravovat své portfolio sám. Možná Vám to připadá až moc odvážné, ale věřím, že vás o tom přesvědčím. Řada fondů aplikuje jednoduchou ale přesto účinnou strategii kopírování trhu, neboli investici do samotného akciového indexu. Jen relativně málo fondů dokáže dlouhodobě dosahovat vyšších výnosů než „pouhé“ kopírování akciového indexu. A právě dnešní investiční nástroje označované jako ETF dokáží přesně to samé, tedy kopírovat trh, a to za několikanásobně menší náklady, než si účtují tyto tradiční fondy. Pokud si tedy investor bude pravidelně investovat do vybranéhoinstrumentu ETF, který kopíruje například americký index S&P 500, tak bude prakticky dosahovat podobných výnosů jako profesionálně řízené fondy. Ale jak jsem již jednou zmínil, chce to vytrvalost a systematické dodržování zvolené strategie. Dalším rozměrem jsou určitě poplatky. U tradičních řízených fondů se dostáváte řádově nad jednotky procent z investice. Pokud si transakce realizujete sám, tak obrazně řečeno nemusíte platit za management fondu a broker vám poskytne poplatky v řádu desetin procent z transakce. Například nedávno jsme v XTB revidovali poplatkovou strukturu s cílem nastavit poplatky co nejjednodušeji a bez zbytečných a přežitých poplatků za vedení účtu nebo za tržní data. Za americké akcie nebo ETF investor zaplatí komisní poplatek 0,12 % v minimální výši 4,99 USD a podobně je tomu u evropských trhů, kde je také poplatek 0,12 % v minimální výši 4,99 EUR.

Co byste doporučil začínajícím investorům? Na jaké akcie by se měli zaměřit?

Ačkoliv bych mohl jmenovat celou řadu konkrétních titulů, tak to neudělám. Spíše bych chtěl dát tři rady. Zaprvé, aby se začínající investoři zaměřili na tzv. blue chips, tedy akcie velkých společností se stabilní ziskovostí a zavedeným obchodním modelem, a raději se vyvarovali nějakým žhavým a zaručeným tipům méně známých akciových titulů. Dále bych doporučil, aby investoři aplikovali princip pravidelného investování a ze začátku se vyhnuli příliš aktivnímu obchodování. A na závěr se budu opakovat s doporučením trpělivosti a dodržování své strategie. Skvělým klavírním virtuosem nebo špičkovým fotbalistou se také nestanete přes noc. Chce to čas a ono to pak jde nějak samo. Vše je nejdříve těžké než se to stane lehké.