Co je CFD Obchodování : Návod pro nováčky, Výhody a Nevýhody

CFD kontrakty po česky „kontrakty na vyrovnání rozdílu“  se staly mezi obchodníky oblíbeným způsobem, jak vydělávat peníze online. Obchodování s CFD deriváty je atraktivní díky nízkým nákladům a prakticky nulovým vstupním bariérám, je také velmi rizikové, zejména pro začátečníky. V tomto článku se budeme zabývat výhodami a nevýhodami CFD a ukážeme si jeden názorný příklad obchodu se smlouvami o rozdíl.

Co je CFD obchodování ?

CFD Obchodování je obchodování s deriváty tzv.“Smlouvami o rozdíl„. CFD kontrakt (anglicky Contract for difference) je derivát využívající sílu a mechanismus finanční páky (tj cena CFD kontraktu přímo kopíruje vybrané aktivum), ve kterém vy jako investor profitujete jak z rostoucích, tak z klesajících cen podkladového aktiva jako jsou například akcie, forex, burzovních indexy, komodity, bitcoin atd.


Například, řekněme že nakoupíte přes CFD broker akcie, která stojí 5,00 dolarů za kus a její cena stoupne na 5,50 dolarů / kus, pak profitujete z této změny ceny.

Pokud jste koupili kontrakt o objemu 1000 kusů CFD,váš zisk bude 500 USD.

To znamená, že hodnota CFD odráží vždy pohyb ceny podkladového aktiva a Vy můžete profitovat z tohoto pohybu trhu.

Hlavní rozdíl mezi CFD a přímým obchodováním akcií na burze je, že na burze kupujete přímo podíl firmy a tudíž jste částečným majitelem dané firmy, kterou kupujete, při kontraktech na rozdíl kupujete jen derivát bez možnosti podílet se na řízení dané firmy a inkasovat dividendy !

Výhody CFD

1. CFD se obchodují s pákovým efektem a tento pákový efekt je obvykle 1:10, přičemž někteří brokeři CFD poskytují pákový efekt až 1:50. To znamená, že i obchodník s malým vstupním kapitálem může vydělat slušné zisky z obchodování pomocí CFD. Můžete například mít strategii CFD obchodování s akciemi, která Vám ročně vydělá až 30% výnosu. Při klasickém obchodování s akciemi na burze s hodnotou 5000 USD to je zisk za rok 1500 za jeden rok. Při CFD, díky pákovému efektu, Vám může tentýž systém nyní dosáhnout 300% návratnost, což je zisk 15 000 USD za rok.

2. Můžete také využít tzv. short selling a tak profitovat z klesajících trhů což může značně zvýšit ziskovost vašeho obchodního systému, díky tomu že můžete zároveň profitovat z býčího i z medvědího sentimentu na trzích.

3. Náklady na obchodování jsou ve srovnání s přímým obchodováním akcií na burze relativně nízké. To je hlavně proto, že při podobných a často nižších nákladech na obchod můžete získat 10 nebo vícenásobek výsledků z obchodu díky pákovému obchodování. Dva hlavní náklady na obchodování s CFD jsou úroky a poplatky brokerovi od objemu nebo za provedený obchod. Na náklady se blíže podíváme níže v článku.

4. Můžete také využívat automatický stop-loss na automatizované zastavení ztrátových obchodů. To znamená, že budete potřebovat méně času na obchodování, odstraníte své emoce ohledně ukončení obchodu, a stopka vám umožní abyste ukončili kontrakt tehdy když si předem nastavíte, a nikoli například o den později. Tím se vyhnete uzavření obchodu později, než jste původně zamýšleli.

5. Ve večerních hodinách (den předem) si můžete zadat u brokera na platformě všechny své objednávky. Nejlepší CFD brokeři vám umožní zadávat své objednávky na zvolené pozice ještě během noci. Pro lidi, kteří pracují, je to velká výhoda, protože ve večerních hodinách si mohou nastavit celé své obchodování (zadáte si objednávky na vstup do pozice + nastavíte si max. Ztráty přes stop-loss) a nemusí být při obrazovce svého počítače nebo nebodaj telefonovat svému makléři během dne. Stejně, pokud mají stop-loss, jejichž hodnotu potřebují přizpůsobit, mohou tak klidně udělat i ve večerních hodinách. Po troše zkušenosti vaše celková obchodní rutina při CFD obchodování může trvat zhruba 10-15 minut denně!

Jaké jsou náklady spojené s CFD kontrakty

Výše článku jsme zmínili, že s obchodováním CFD jsou spojeny dva hlavní druhy nákladů které budete platit:

1.Provize (tj odměna pro brokera) U některých poskytovatelů CFD neexistují žádné provize! To Vám také výrazně umožní zvýšit ziskovost vašich obchodů. Naopak někteří brokeři CFD Vám mohou účtovat provizi například 0,15% z obchodu nebo fixní poplatek například 15 dolarů za zobchodovaný kontrakt. Tyto náklady jsou podobné nebo nižší než provize spojená s přímým obchodováním s akciemi, zejména pokud si myslíte, že násobeny zisky, které vám pákový efekt poskytují.

2. Při CFD jsou však vždy účtovány úroky, za kontrakty držené přes noc (rollover fees). V případě krátkých pozic se vám naopak úroky vyplácejí. Suma účtovaných úroků je obvykle referenční sazba plus přibližně 2% a zaplacené úroky jsou zpravidla stejnou referenční sazbou minus přibližně 2%. A referenční sazba je obvykle jednodenní úroková sazba hlavní banky.

CFD obchodování konkrétní příklad:

Řekněme, že máme hotovost ve výši 10 000 dolarů, se kterou můžeme obchodovat částku 100 000 dolarů, protože náš poskytovatel CFD poskytuje pákový efekt 10: 1. Řekněme, že do každého obchodu investujeme celých 10 000 dolarů.

V tomto příkladu si řekněme, že jsme koupili některé CFD na akcie firmy XYZ za cenu 5,70 USD za kus. Při obchodě o objemu 10 000 USD by byl počet CFD, který jsme koupili, 10 000 / 5,70 = 1754.

Řekněme, že máme stop loss nastaven na 5,50 dolarů, což znamená, že pokud cena klesne na nebo pod 5,50 dolarů, pak bychom tento obchod ukončili se ztrátou.

Předpokládejme, že obchod funguje dobře a že cena  je nyní 5,90 dolarů. Řekněme, že nyní zastavíme naši stopku až na 5,65 USD.

O několik dní později se cena  zvýšila na 6,32 USD a naše stopka se následně automaticky posunula na 6,20 USD. Nakonec cena propadne na 6,20 USD a obchod se tak automaticky uzavírá 6,20 USD.

Celý obchod trval 14 dní.

Rozdíl v ceně od vstupu na výstup = 6,20 dolarů – 5,70 dolarů, což je 0,50 dolaru.

Náš hrubý zisk = (rozdíl mezi vstupní a výstupní cenou) x (počet CFD), což je 0,50 x 1754, což představuje 877 dolarů profit.

Tento profit je tzv. hrubý zisk protože z něj ještě musíme odečíst náklady.

Náklady při CFD obchodech (kromě fixních poplatků brokerovi) zahrnují úroky za držení přes noc (overnight payments) například 7,5% ročně což by v našem příkladu 14 denního obchodu činilo 0.075 x 14dní / 365 x 10000 (velikost kontraktu) = naše náklady ve výši $ 28.76 dolarů.