Dividendoví Aristokraté

0

Dividenda je rozdělení zisků veřejne obchodovatelné akciové společnosti. Dividenda je pravidelně vyplácena některým z jejích akcionářů. O výši dividendy, vždy rozhoduje představenství společnosti během každoroční valní hromady a to na základě hospodářského výsledku firmy.

POZOR:  Akcionáři, kteří dostávají dividendy od společností, jsou obvykle oprávněni k vyplacení dividendy, jenom pokud vlastní akcie před tzv. datem ex-dividendy.

Tyto výdělky musí být rozděleny mezi akcionáře buď v hotovosti, nebo ve formě dodatečných akcií společnosti. Jednoduše řečeno, buď vám firma vyplatí přímo peníze, nebo dostanete další akcie.

Co jsou Dividendoví aristokraté

Dividendoví aristokraté jsou americké společnosti z indexu S&P 500,  které vyplácejí dividendy nepretržitě po dobu nejméně 25 let.

V současné době do přestižního žebříčka Dividendových aristokratů patří celkem 65 amerických společností.

Seznam dividendových aristokratů

Seznam dividendových aristokratů je aktualizován každoročně vždy v lednu.

V tabulce najdete seznam dividendových aristokratů. Číslo v posledním stloupci je počet let za které firma vyplatila akcionářům dividendy.

3M (NYSE:MMM) Industrials 57
Coca-Cola (NYSE:KO) Consumer staples 57
Colgate-Palmolive (NYSE:CL) Consumer staples 57
Dover (NYSE:DOV) Industrials 57
Emerson Electric (NYSE:EMR) Industrials 57
Genuine Parts (NYSE:GPC) Consumer discretionary 57
Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) Healthcare 57
Procter & Gamble (NYSE:PG) Consumer staples 57
Stanley Black & Decker (NYSE:SWK) Industrials 52
Hormel Foods (NYSE:HRL) Consumer staples 51
Becton, Dickinson & Co. (NYSE:BDX) Healthcare 48
Illinois Tool Works (NYSE:ITW) Industrials 48
Leggett & Platt (NYSE:LEG) Consumer discretionary 48
PPG Industries (NYSE:PPG) Materials 48
Target (NYSE:TGT) Consumer discretionary 48

Proč akciové společnosti vyplácejí dividendy?

Společnosti vyplácejí dividendy, aby přilákaly nové investory a zároveň si udržely své současné investory. Schopnost vyplácet dividendy vysílá silnou zprávu o budoucím výkonu společnosti. Schopnost vyplácet stabilní dividendy v průběhu času ukazuje solidní demonstraci finanční síly a je atraktivní pro investory.

Které společnosti vyplácejí dividendu?

Obecně lze říct, že nejčastěji dividendu vyplácejí zralé firmy podnikající v oblasti energetiky a bankovnictví.

Naopak technologické společnosti zisky reinvestují nebo je použijí na tzv buyback teda zpětný výkup svých akcií na trhu čím zvýší cenu. Akcionáři jsou odměneni rapidním růstem ceny akcie namísto dividend.

Jak jsou vypláceny dividendy z akcií?

Akciové dividendy jsou obvykle vypláceny standardním postupem. V dávné minulosti zejména americké firmy vyplácely dividendy prostřednictvím šeku zaslaného akcionářům. Šek byl obvykle zaslán poštou přibližně několik dní po datu ex-dividendy. Toto je datum, kdy musíte vlastnit akcie, abyste mohli dividendu získat. Další způsob výplaty dividend je uveden ve formě doplňkových akcií .

V dnešní době internetu vám firma pošle dividendy elektronicky a peníze si najdete již s odečtenou srážkovou daní ve své obchodní platformě. O všechno důležité se postará váš akciový broker.

Zdaňení dividend v Čechách

Dividendy zároveň podléhají zdanění. Jestliže má společnost sídlo v ČR, vyplácí standardně dividendy už po zdanění 15% srážkovou daní. … V případě, že už zdanění proběhlo v zahraničí, lze uplatnit Smlouvu o zamezení dvojího zdanění, jestliže ji má ČR s tímto státem uzavřenu. *Zdroj: marfin.cz

Důležité !!!

V případě amerických akcií, vám broker automaticky srazí 30% daň z dividend, doporučujeme proto předem požádat svého brokera pomocí W-8BEN formuláře o zamězení dvojího zdanění a v takovém případě zaplatíte místo 30% jenom 15% daň z dividend.

České dividendové společnosti

U nás v Čechách máme také pár významných dividendových společností. Nejznámější firmou je Philip Morris ČR a.s. která vyplácí dividendy svým akcionářům již od roku 1998.

Suma čili výška dividendy je vždy vyplácena na akcii. Jak vidítě v případe Philip Morris ČR a.s. vyplácel investorům zhruba 1200 až 1800 korun na akcii co činí přibližně 8% – 10% výnos p.a. v závislosti na aktuální trhové ceně za akcii.

Na obrázku hore je historie dividend společnosti Philip Morris ČR – po kliknutí se obrázek zvětší na celou obrazovku.

Energetická společnosti ČEZ a.s. také vyplácí zajímavou dividendu.

Kolik korun si můžete vydělat dividendovým investováním

Úspory v bankách po celé Evropské unii nevydělávají nic díky nulovým úrokovým sazbám.

Pasivní příjmy z dividendového inestování jsou dobrá strategie pro investory, kteří již mají k dispozici nejaký balík peněz a chtějí vydělávat pasívní příjmy. Naopak pro lidi, kteří s investováním jen začínají doporučujeme investovat agresivně spíše do růstových akcií.

Při kvalitních „blue chip“ amerických společností můžete  počítat s dividendou od 0,7% p.a. u firem jako u Apple až po 7% p.a. a více u ropních společností jako je Exxon Mobile a tabákových firem jako je Altria a podobně.

Obecně platí že čím vyšší dividenda tím vyšší riziko a opačně. Stabilní a zdravé firmy vyplácí méně protože na trhu je obrovský zájem o jejich akcie.

Nevýhody dividend

Největeší nevýhodou je zdanění dividend. V Čechách 15%, na Slovensku pak 7%. Existují také krajiny, kde se dividendy jako kapitálové příjmy nezdaňují vůbec jedná se například o Kypr.

Další nevýhodou je, že výše dividend může každoročně kolísat. Nekteré firmy můžou také úplně pozastavit vyplácení na mnoho let.

Proč jsou dividendy pro akcionáře výhodné?

Dividendy jsou skvělé pro akcionáře, protože to je jeden ze způsobů, jak mohou získat pasivní příjem z investice, aniž by museli prodávat své vlastní akcie. Společnost, která je schopna vyplácet pravidelné dividendy, sděluje akcionářům sílu a udržitelnost.
Zralé společnosti obecně vyplácejí pravidelné dividendy, zatímco novější společnosti raději reinvestují peníze vydělané na růst. Vysoké výplaty dividend potvrzují finanční pohodu společnosti. To je výhodné pro akcionáře, protože společnost, která vyplácí dividendy, je pro ně atraktivní, protože vytváří poptávku po akciích.