Láká Vás obchodování na burze ? Chcete se naučit jak obchodovat na burze ?
Díky internetu je dnes burza a burzovní obchodování na finančních trzích mnohem jednodušší než v minulosti. Dnes se obchoduje na burze přes mobilní aplikace a úspěšných obchodníků z z řad obyčejných lidí neustále přibývá.
Po přečtění tohoto článku budete vědet jak se stát na burze úspěšný.
Jak obchodovat na burze
Burza je místo, kde se setkává nabídka volného kapitálu od investorů a poptávka po kapitálu od ostatních obchodníků, kteří chtějí své akcie v tu chvíli někomu prodat.
Jak funguje burza
Pokud chcete být úspěšný investor nebo obchodník, musíte nejprve pochopit jak obchodovat na burze.
Firmy čas od času potřebují navýšit svůj kapitál například pro účely expanze do jiné krajiny nebo pro jiné účely, které organizaci v konečním důsledku přinesou větší zisky. Přes IPO (první uvedení akcií na burzu) firmy získají na finančním trhu volný kapitál od investorů.
Pro firmy je nejlepším místem k získání volných finančních prostředků burza čili akciový trh (kapitálový trh).
Společnosti na burze nabízejí emise nových akcí širokým masám investorů, kteří nákupem akcií získají podíl na společnosti a samozřejmě také doufají v budoucí rast cen akcií.
Až 99% obchodů na burze probíhá mezi investory navzájem. Akcie tedy nekupujete na burze přímo od Apple, nebo ČEZ nýbrž od jiného investora, který v tu chvíli prodává.
Na burze se v 99% všech obchodů setkávají investoři, kterí v tu chvíli chtějí své cenné papíry prodat a ostatní, kteří právě chtějí nakoupit. Pokud se domluví na tržní ceně, proběhne transakce.
Díky internetu za vás celou transakci udělají online investiční platformy a obchod je vyřízen za pár minut (někdy to trvá i déle, záleží od nabídky a poptávky).
Kvalitní akciový broker
- Fyzické Akcie USA/Evropa/Británie/Japonsko bez komise
- 260+ ETF Fondů bez komise
- CFD Akcie s pákou 1:5
- V nabídce více než 3000 akcií z burz po celém světe
- Forex, Akcie, CFD, Kryptoměny
- Minimální první vklad 1 Kč
Poptávka po akciích a ceny
Ceny akcií ovlivňuje poptávka a nabídka.
Pokud se firmě daří nebo investoři jen věří v její světlou budoucnost, poptávka po jejich akcií stoupá, ceny se šplhají nahoru.
Cenotvorba funguje podobně jako na aukci. Kdo nabídne více peněz, ten nakupuje.
Akcie firmy TESLA
U růstových firem jako je americká firma TESLA invěstoři věrí její CEO – Elonu Muskovi že firma TESLA bude v nejbližším desetiletí celosvětově dominovat sektoru elektronických automobilů EV (Electronic Vehicles) vydělávat více a prodávat více než milion vozů ročně. Ve skutečnosti nemusí být firma dnes profitabilní, jde o CEO příslib do budoucna. Pokud investoři vidí že firma se vyvíjí správným směrem, poptávka po akciích TESLA neustále roste, také roste jejich cena.
TESLA se dostala do zisku a její akcie byly koncem roku přidány do indexu Sp500. Ceny akcií růstové firmy TESLA vzrostli v minulém roce o více než +730% a vydělali tak investorům slušný balík peněz.
Akcie firmy INTEL
Pád cen na burze přichází náhle a z různých důvodů. Jedním z nich může být pád celého akciového trhu v důsledku korekce nebo burzovního krachu.
Nejčastější důvod poklesu cen akcií na burze bývá nejistota ohledně budoucího vývoje firmy nebo neočekávané špatné správy z konkrétní firmy nebo celého sektoru.
Firma INTEL v minulém roce oznámila posunutí termínu uvedení nové generace čipů. Investoři začali okamžite panikařit. Následně APPLE oznámil plánované ukončení procesorů od Intel.
S jakými instrumenty lze obchodovat na burze
- Akcie
- Dluhopisy
- ETF fondy
- Futures kontrakty na komodity
- Opce
- Investiční certifikáty
Největší burzy na světe:
USA
- New York Stock Exchange – proslulý Wall Street
- NASDAQ – technologická burza
Evropa
- London Stock Exchange se sídlem v Londýně obchoduje britské cenní papíry
- EURONEXT v Evropě sídlí v Amsterodamu, Bruselu, Londýně, Lisabonu
- Deutsche Börse se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem
- NASDAQ Nordic – obchoduje akcie baltských a skandinávských firem
- SIX Swiss Exchange – švýcarská burza je co se týče obratu v top 5
Kromě horeuvedených burz má samozřejmě také každá evropská krajina svou burzu například Česká burza cenných papírů v Praze má také svůj index PX ,který odráží vývoj akcií českých firem kótovaných na této burze.
Azie
-
- Japan Exchange Group, Japan
- Shanghai Stock Exchange, China
- Hong Kong Stock Exchange, Hong Kong
- Shenzhen Stock Exchange, China
Nejdůležitejší burzovní indexy:
- DJIA 30 (Dow Jones Industrial Average)
- S&P500 – širší americký index 500 velkých US společností
- NASDAQ (americký technologický index)
- EURO STOXX600 – velké evropské firmy hlavní evropský akciový index
- FTSE100 – britské firmy kótované na Londýnské burze
- CAC40 (francouzský index)
- DAX30 (německý index)
- SENSEX nebo SGX index
Dlouhodobé výnosy akcií
Index amerických akcií S&P 500 obvykle dosahoval 6% až 8% ročních výnosů po dlouhé období i po odečtení inflace, i když některá období přinesla mnohem vyšší výnosy než ostatní.
Pro investora na burze je povzbudivé vědět, že:
Index S&P 500 nikdy nezaznamenal ztráty během žádného 20-letého období od roku 1928 a v nejhorším 30-letém období trh i po inflaci vydělal v průměru 4,3% roční výnosy.
Je obtížné předvídat návratnost akciového trhu do budoucna, ale pokud se budoucnost bude podobat minulosti, trh pravděpodobně odmění ty investory, kteří invěstují s dlouhodobém investičním horizontu a odolávají nutkání příliš často nakupovat a prodávat!
Akciové výnosy 500 velkých amerických firem (tzv. Large Caps) v indexu S&P500 od 1928 do 2017
Na dalším obrázku vidíte dlouhodobé výnosy 1630 světových akcií firem z USA, UK, EU, Japonska a Austrálie které jsou součásti indexu MSCI World.
Obchodování na burze ve čtyřech krocích
- Nejdůležitejší je výběr brokera! Udělejte si průzkum trhu, přečtěte si naše objektivní srovnání brokerů na akcie .
- Otevřete si demo účet u akciového brokera. Broker je prostředníkem mezi vámi a finančním trhem. Všechny obchody budete řídit ze svého počítače nebo mobilního telefonu.
- Rozhodněte se, do jakých akcií budete investovat
- Vyberte si které obchodní strategie jsou pro vás vhodné
- Udělejte rozhodnutí jak vysokou částku plánujete investovat a jaké riziko ohledně poklesu ceny jste ještě ochotni akceptovat, a kdy už budete prodávat
Poznámka ohledně rizika: Akcie mají svou cenovou volatilitu (výkyvy cen). Na to musíte být při obchodování na burze připraveni. Je více než pravděpodobné, že ceny akcií ve vašem portfoliu budou v blízké budoucnosti kolísat. Připravte se na to a nepanikařte!
INFO: Pokles cen akcií o 40% se stane v průmeru jedenkrát za 10 let, cenová korekce o 10-20% je běžná i několikrát za rok.
Obchodování na finančních trzích (akcie, CFD, kryptoměny, ETF) zahrnuje rizika ztráty. Finanční trhy jsou volatilní, ceny kolíšou. Pokud plánujete začít obchodovat, nejlepší je investovat jen peníze, které nebudete potřebovat na běžné výdaje nebo na splátku nájmu a hypotéky. Budete psychicky v pohodě i když přijde k poklesům a nebudete akcie v panice prodávat pod cenu, ale nejspíš ještě další přikoupíte.
TIP: Pokles cen akcií kvalitních firem je pro ty z nás, kteří se již dlouho věnují obchodování na burze svátkem! Je to něco jako výprodej. Kvalitní firmy jsou k mání za mnohem nižší ceny! Je to příležitost ke koupi.
Dalším krokem je studium základních pojmu které se používají při obchodování.
Po seznámení se se základními terminologiemi burzy je pak otázkou praxe osvojení si postupů nákupu a prodeje akcií prostřednictvím online obchodní platformy. Obchodovat můžete buď jako intradenní obchodník (daytrading) , doporučujeme raději dlouhodobé investování strategií „kup a podrž“ (anglicky „buy and hold„).
Tržní příkazy při obchodování na burze
- LONG – dlouhý obchod – spekulace na nárast ceny (akcie se nakupují a následne se prodají za vyšší cenu. Cenový rozdíl je zisk do kapsy obchodníka)
- SHORT – obchod na krátko – spekulace na pokles ceny aktiva (využívají jenom zkušení obchodníci). Nejprve se aktivum prodá na vyšší ceně, pak se po následním poklesu nakoupí za nižší cenu. Aktivum obchodník na začátku nevlastní, makléř jej půjčí za úrok.
Jak snížit riziko ztráty při burzovním obchodování
- BUY-SELL MARKET PRICE: nákup/prodej za aktuální tržní cenu
- TAKE PROFIT – výběr zisků při určité cenové hladině
- STOP-LOSS – prodej když cena poklesne na hodnotu XY
Medvědí trh vs. Býčí trh
Býčí trh je výraz který se používá při obchodování na burze na označení období růstu akcií (od konce medvědího trhu, až po dosažení dalšího tržního historického maxima).
Průměrná doba býčího trhu (modrá barva na obrázku) trvala 9,1 roku s průměrným kumulativním celkovým výnosem 480%.
Medvědí trh je charakteristický poklesem alespoň o -20% oproti předchozím historickým maximům.
Průměrná doba medvědího trhu trvala 1,4 roku s průměrnou kumulativní ztrátou -41%.
Trvání období růstu a poklesu US akcií v období medzi 1928 až 2018
Nákup akcií
Nákup akcií na burze je postup, který vyžaduje přiměřenou investici vás jako obchodníka na burze. Tato investice se použije na zaplacení tržní ceny akcií, které nakupujete plus % provize pro brokere a případné další poplatky spojené s transakcí.
Při obchodování na burze v minulosti musel burzovní obchodník nakupovat a prodávat akcie pouze telefonicky přes prostředníka (makléře čili obchodníka s cennými papíry), který byl fyzicky na burze, a kterému zadával pokyny na nákup a prodej. Dnes díky internetu můžeme obchodovat z pohodlí domova nebo s použitím smartphone.
Na všechny nákupy, prodeje a analýzy plně postačí kvalitní online obchodní platforma, kterou vám zabezpečí spolehlivý akciový broker.
Doporučujeme nakupovat do svého investičního účtu pravidelne podle vašich finančních možností. Doporučená výše vaší investice při obchodování na burze je od 1000 dolarů a víc. Některé makléřské firmy zejména americká Interactive Brokers vyžadují minimální vklad ve výši až 10.000 dolarů.
Je třeba si uvedomit že při obchodování na burze na rozdíl od nákupu CFD kontraktů vždy obchodujete bez páky. Právě z toho důvodu musí být vaše investice vyšší než při CFD obchodování, kde vám broker dá páku třeba 1:20 a umožní vám s 1000 korunami udělat nákup jako za 20.000 korun.
Prodej akcií
Při obchodování na burze potřebujete k prodeji jenom zadat prodejní příkaz na své platformě. Stanovte si za jakou minimální cenu ste ochotni akcie prodat a pak čekáte kým systém najde na burze protistranu.
Ačkoli prodejný příkaz můžete zadat kdykoliv i přes víkend, transakce proběhne až po otevření burzovního parketu! Prodejný příkaz je v 99% případů zrealizován za zlomek vteřiny.
Tržní kapitalizace akcí
Tržní kapitalizace je další výraz, který vám může znít uších, když jste účastníkem rozhovoru, jehož téma se týká obchodování s akciemi. Tento pojem označuje celkovou hodnotu společnosti nebo akcií nabízených na akciovém trhu.
Pomocí jednoduchého vzorce můžete udělat výpočet kapitalizace jakékoliv firmy:
Tržní kapitalizace společnosti = Počet akcií na trhu X aktuální tržní cena akcie.
Tři nejlepší knihy o burzovním obchodování
Tady je můj osobní seznam 3 nejlepších knih pokud se chcete stát burzovním obchodníkem:
- #1 – Trading in the Zone od Mark Douglas
- #2 – Trading je Byznys od Joe Ross
- #3 – Inteligentní Investor od Benjamin Graham
Nejlepší obchodní strategie
- Poziční obchodování – kontrakt držíte otevřený týdny nebo i měsíce
- Dlouhodobé investování strategie „kup a podrž“ několik let je nejlepší obchodní strategie která udělala z mnoha lidí boháče
- Daytrading strategie tzv. intradenní obchodování
- High frequency trading (HFT) za pomoci počítačových algoritmů
- Scalping – obchody trvají několik minut
Diskuze
Připojte se k diskuzi a napište své otázky do komentářů.
Rizikové upozornění: Předtím než začněte obchodovat, pamatujte že obchodování na burze (na finančních trzích) zahrnuje rizika ztráty kapitálu.
Čtěte také: