Jak obchodovat na burze? Návod pro profitabilní obchodování na burze

obchodování na burze

Taky Vás láká obchodování na burze ?

Aby ne, díky internetu je dnes online trading mnohem jednodušší než v minulosti. Dnes se obchoduje na burze hlavně přes mobilní aplikace a úspěšných obchodníků z Čech neustále přibývá.

Po přečtění tohoto článku budete vědet jak se stát na burze úspěšný.

Jak obchodovat na burze

Burza je místo, kde se stretává nabídka volného kapitálu od investorů a poptávka po kapitálu od ostatních obchodníků kteří akcie v tu chvíli chtějí prodat.

Firmy čas od času potřebují navýšit svůj kapitál například pro účely expanze do jiné krajiny nebo pro jiné účely které organizaci v konečním důsledku přinesou větší zisky. Zaměřují se přitom na drobné investory za timto účelem a nejlepším místem k jejich nalezení je burza čili akciový trh. Společnosti na burze nabízejí emise nových akcí investorům kteŕí nákupem akcií získají podíl na budoucím zisku společnosti.

99% obchodů na burze proběhne mezi obchodníky (investory) navzájem. Akcie tedy nekupujete na burze přímo od Apple, nebo ČEZ nýbrž od jiného investora. 

Na burze se také setkávají investoři, kterí v tu chvíli chtějí své cenné papíry prodat a ostatní, kteří právě chtějí nakoupit. Pokud se domluví na tržní ceně, proběhne transakce.

Celou transakci dnes za vás udělají obchodní platformy a obchod je vyřízen za pár minut  (někdy to trvá i déle, záleží od nabídky a poptávky).

S jakými instrumenty se obchoduje na burze

 1. Akcie
 2. Dluhopisy
 3. ETF fondy
 4. Futures kontrakty na komodity
 5. Opce
 6. Investiční certifikáty

Největší burzy na světe:

USA

 • New York Stock Exchange – prosluslý Wall Street který všichni známe z filmu
 • NASDAQ – technologická burza

Evropa

 • London Stock Exchange se sídlem v Londýně obchoduje britské cenní papíry
 • EURONEXT v Evropě sídlí v Amsterodamu, Bruselu, Londýně, Lisabonu
 • Deutsche Borse se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem
 • NASDAQ Nordic – obchoduje akcie baltských a skandinávských firem
 • SIX Swiss Exchange – švýcarská burza je co se týče obratu v top 5

Kromě horeuvedených burz má samozřejmě také každá evropská krajina svou burzu například Česká burza cenných papírů v Praze  má také svůj index PX ,který odráží vývoj akcií českých firem kótovaných na této burze.

Azie

  • Japan Exchange Group, Japan
  • Shanghai Stock Exchange, China
  • Hong Kong Stock Exchange, Hong Kong
  • Shenzhen Stock Exchange, China

Nejdůležitejší burzovní indexy:

 • DJIA 30 (Dow Jones Industrial Average)
 • S&P500 – širší americký index 500 velkých US společností
 • NASDAQ (americký technologický index)
 • EURO STOXX600 – velké evropské firmy  hlavní evropský akciový index
 • FTSE100 – britské firmy kótované na Londýnské burze
 • CAC40 (francouzský index)
 • DAX30 (německý index)
 • SENSEX nebo SGX index

burza wall street


Dlouhodobé výnosy akcií

Index amerických akcií S&P 500 obvykle dosahoval 6% až 8% ročních výnosů po dlouhé období i po odečtení inflace, i když některá období přinesla mnohem vyšší výnosy než ostatní.

Pro investora na burze je povzbudivé vědět, že:

Index S&P 500 nikdy nezaznamenal ztráty během žádného 20letého období od roku 1928 a v nejhorším 30 letém období trh i po inflaci vydělal 4,3% roční výnosy.

Je obtížné předvídat návratnost akciového trhu do budoucna, ale pokud se budoucnost bude podobat minulosti, trh pravděpodobně odmění ty investory, kteří invěstují s dlouhodobém investičním horizontu a odolávají nutkání příliš často nakupovat a prodávat!

Akciové výnosy 500 velkých amerických firem (tzv. Large Caps) v indexu S&P500 od 1928 do 2017

burzovní index S&P500 výnosy
Historické výnosy světových akcií v indexu S&P500 – zdroj: www.fourpillarfreedom.com

Na dalším obrázku vidíte dlouhodobé výnosy 1630 světových akcií firem z USA, UK, EU, Japonska a Austrálie které jsou součásti indexu MSCI World.

msci burzovní index výnosy
Historické výnosy světových akcií v indexu MSCI od 1970 – 2019 – zdroj: www.peniazesucas.sk

Obchodování na burze ve čtyřech krocích

 1. Otevřete si obchodní účet u akciového brokeře. Makléř bude pro vás prostředníkem a všechny obchody budete řídit ze svého počítače nebo mobilního telefonu.
 2. Rozhodněte se, do jakých akcií budete investovat do akcií a jak dlouho je podržíte
 3. Nastavte si rozpočet (kolik peněz investujete) a jaké riziko jste ochotni akceptovat
 4. Začněte obchodovat

Poznámka ohledně rizika: Akcie mají svou volatilitu (výkyvy cen). Na to musíte být při obchodování na burze připraveni. Je více než pravděpodobné, že ceny akcií ve vašem portfoliu budou v blízké budoucnosti kolísat. Připravte se na to a nepanikařte!

TIP: Pokles cen akcií o 40% se stane v průmeru jedenkrát za 10 let, cenová korekce o 10-20% je běžná i několikrát za rok.

 

Pokud plánujete rozběhnout obchodování na burze, nejlepší je investovat jen peníze, které nebudete potřebovat na běžné výdaje nebo na splátku nájmu a hypotéky. Budete tak psychicky v pohodě i když k poklesum přijde a nebudete akcie v panice prodávat pod cenu, ale nejspíš ještě další přikoupíte.

TIP:  Pokles cen akcií kvalitních firem je pro ty z nás, kteří se již dlouho věnují obchodování na burze svátkem! Je to něco jako výprodej. Kvalitní firmy jsou k mání za mnohem nižší ceny. Je to příležitost ke koupi.

Dalším krokem je studium základních pojmu které se používají při obchodování. Po seznámení se se základními terminologiemi burzy je pak otázkou praxe osvojení si postupů nákupu a prodeje akcií prostřednictvím online obchodní platformy. Obchodovat můžete buď jako intradenní obchodník (daytrading) , doporučujeme raději dlouhodobé investování strategií „kup a podrž“ (anglicky „buy and hold“).

 

burza


Tržní příkazy při obchodování na burze

 • LONG – dlouhý obchod – spekulace na nárast ceny (akcie se nakupují a následne se prodají za vyšší cenu. Cenový rozdíl je zisk do kapsy obchodníka)
 • SHORT – obchod na krátko – spekulace na pokles ceny aktiva (využívají jenom zkušení obchodníci). Nejprve se aktivum prodá na vyšší ceně, pak se po následním poklesu nakoupí za nižší cenu. Aktivum obchodník na začátku  nevlastní, makléř jej půjčí za úrok.

Jak si snížit riziko při obchodování na burze:

 • BUY-SELL MARKET PRICE: nákup/prodej za aktuální tržní cenu
 • TAKE PROFIT – výběr zisků při určité cenové hladině
 • STOP-LOSS – prodej když cena poklesne na hodnotu XY

Medvědí trh vs. Býčí trh

Býčí trh je výraz který se používá při obchodování na burze na označení období růstu akcií (od konce medvědího trhu, až po dosažení dalšího tržního historického maxima).

Průměrná doba býčího trhu (modrá barva na obrázku) trvala 9,1 roku s průměrným kumulativním celkovým výnosem 480%.

Medvědí trh je charakteristický poklesem alespoň o -20% oproti předchozím historickým maximům.

Průměrná doba medvědího trhu trvala 1,4 roku s průměrnou kumulativní ztrátou -41%.

Trvání období růstu a poklesu US akcií v období medzi 1928 až 2018

burzovní recese
Obrázek: www.cascadefs.com

Nákup akcií

Nákup akcií na burze je postup, který vyžaduje přiměřenou investici vás jako obchodníka na burze. Tato  investice se použije na zaplacení tržní ceny akcií, které nakupujete plus % provize pro brokere a případné další poplatky spojené s transakcí.

Při obchodování na burze v minulosti musel burzovní obchodník nakupovat a prodávat akcie pouze telefonicky přes prostředníka (makléře čili obchodníka s cennými papíry), který byl fyzicky na burze, a kterému zadával pokyny na nákup a prodej. Dnes díky internetu můžeme obchodovat na burze z pohodlí domova nebo s použitím smartphone.

Na všechny nákupy, prodeje a analýzy plně postačí kvalitní online obchodní platforma, kterou vám zabezpečí spolehlivý akciový broker.

Doporučujeme nakupovat do svého investičního účtu pravidelne podle vašich finančních možností. Doporučená výše vaší investice při obchodování na burze je od 1000 dolarů a víc. Některé makléřské firmy zejména americká Interactive Brokers vyžadují minimální vklad ve výši až 10.000 dolarů.

Je třeba si uvedomit že při obchodování na burze na rozdíl od nákupu CFD kontraktů vždy obchodujete bez páky. Právě z toho důvodu musí být vaše investice vyšší než při CFD obchodování, kde vám broker dá páku třeba 1:20 a umožní vám s 1000 korunami udělat nákup jako za 20.000 korun.

Prodej akcií

Při obchodování na burze potřebujete k prodeji jenom zadat prodejní příkaz na své platformě. Stanovte si za jakou minimální cenu ste ochotni akcie prodat a pak čekáte kým systém najde na burze protistranu.

Ačkoli prodejný příkaz můžete zadat kdykoliv i přes víkend, transakce proběhne až po otevření burzovního parketu! Prodejný příkaz je v 99% případů zrealizován za zlomek vteřiny.

Tržní kapitalizace akcí

Tržní kapitalizace je další výraz, který vám může znít uších, když jste účastníkem rozhovoru, jehož téma se týká obchodování s akciemi. Tento pojem označuje celkovou hodnotu společnosti nebo akcií nabízených na akciovém trhu.

Pomocí jednoduchého vzorce můžete udělat výpočet kapitalizace jakékoliv firmy:

Tržní kapitalizace společnosti = Počet akcií na trhu X aktuální tržní cena akcie.


3 nejlepší knihy o burzovním obchodování

Tady je můj osobní seznam 3 nejlepších knih pokud se chcete stát burzovním obchodníkem:

 • #1 – Trading in the Zone od Mark Douglas
 • #2 – Trading je Byznys od Joe Ross
 • #3 – Inteligentní Investor od Benjamin Graham

Nejlepší strategie pro obchodování na burze

 1. Poziční obchodování – kontrakt držíte týdny a měsíce
 2. Dlouhodobé investování strategie  „kup a podrž“ několik let
 3. Daytrading strategie tzv. intradenní obchodování
 4. High frequency trading (HFT) za pomoci počítačových algoritmů
 5. Scalping – obchody trvají několik minut

Diskuze ohledně burzovního obchodování

Připojte se k diskuzi a pište své otázky do komentářu

Rizikové upozornění: Obchodování na burze se sebou nese riziko stráty kapitálu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *