Nejlepší ETF Fondy v roce 2024

Zde jsou nejlepší ETF fondy pro české investory:

1.  iShares Core MSCI World UCITS ETF

Nejlepší ETF je iShares Core MSCI World UCITS ETF, a to díky silné diverzifikaci, nízkému ročnímu poplatku a vysoké likviditě. V mém soukromém ETF portfoliu je tento akciový fond zastoupen více než 50%.

Investicí do iShares Core MSCI World UCITS ETF vaše portfólio kopíruje výkonnost globálního akciového indexu MSCI.

Jako investor se podílíte na růstu více než 1 600 velkých společností z celého vyspělého západního světa.

iShares (správcem fondu je firma Blackrock) nabízí tento indexový fond u makléřů pod symbolem IWDA nebo SWDA a je samozřejmě emitován v měně euro a dostupný na evropských burzách v Amsterodamu a Frankfurtu.

Mnoho pasivních investorů, kteří nechtějí investováním trávit mnoho času, má ve svém portfoliu iShares Core MSCI World UCITS Equity ETF, protože je levný, likvidní a diverzifikuje riziko až ve 23 zemích z USA, Japonska, EU, Velké Británie, Austrálie, Norska, Švýcarska atd.

Akumuluje (nevyplácí) dividendy co je pro investory výhodou, nemusí platit daň z dividend.

Navíc jej lze koupit za měnu euro, roční poplatek je pouze 0,20% p.a. a fyzicky kopíruje index MSCI.

Pozor tento ETF indexový fond nezahrnuje země s rozvíjejícími se trhy, jako je Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Indie, Brazílie atd.

2. iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)

Tento velmi populární ETF fond je jakousi evropskou verzí známých amerických fondů známých pod názvem SPY.

Ty již nelze v Evropě koupit, lze investovat pouze do evropské verze UCITS.

Toto ETF najdete u svého makléře pod tickerem SXR8 a je emitován v měně euro.

Investicí do tohoto fondu ETF získáte vynikající diverzifikaci mezi 500 největších amerických společností (Blue chips).

Největší podíl na indexu mají společnosti jako Apple, Amazon, Microsoft, Google, META, Tesla a Berkshire. Dále jsou tu americké banky jako JP Morgan a stovky dalších společností.

Roční poplatek činí pouze 0,07% ročně  t.j. 70 Korun při investici 10 000 Korun.

Fond akumuluje dividendy od firem, nevyplácí je, ale reinvestuje, tím více pak roste jeho cena a vy nemusíte platit daň z dividend.

ETF vhodné pro investory, kteří sázejí na růst americké ekonomiky a rádi by investovali do velkých amerických společností.

3. Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc

Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc  sleduje výkonnost indexu FTSE All-World. ETF je spravován společností Vanguard, jednou z největších světových společností pro správu investic.

Index FTSE All-World je index vážený podle tržní kapitalizace, který zahrnuje akcie 1385 společností s velkou, střední a malou kapitalizací z rozvinutých a rozvíjejících se trhů po celém světě. Toto ETF tak poskytuje expozici vůči široké škále společností z různých zemí a sektorů.

ETF se obchoduje na hlavních burzách, jako je London Stock Exchange, a je k dispozici investorům v několika měnách, včetně USD, EUR a GBP.

Tuzemským investorům doporučujeme verzi, kterou najdete u svého brokera pod tickerem: VWCE emitovanou v měne EURO na stuttgartské nebo amsterodamské burze.

Acc (Accumulating) v názve ETF znamená že tento fond akumuluje dividendy a jsou reinvestovány do fondu, místo aby byly vypláceny investorům což je pro české investory výhodné z daňového hlediska.

Roční poplatek činí pouze 0,22% ročně  t.j. 220 Korun při investici 10 000 Korun.

4. iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)

Cílem tohoto fondu je kopírovat hodnotu indexu NASDAQ 100.

Jedná se o vysoce růstový fond, který v posledním desetiletí překonal výnosy indexu S&P 500.

Pokud věříte, že technologické společnosti budou i nadále růst, je tento fond určen právě vám.

Investicí do tohoto fondu vkládáte své peníze do 100 největších technologických společností v USA, vedle velkých farmaceutických firem jako Pfizer, Moderna a řetězců jako COSTCO a potravinářských společností jako PEPSI.

NASDAQ 100 nezahrnuje banky, ty najdete v indexu S&P 500, který je konzervativnější.

Tento fond je vhodný pro ty investory, kteří by rádi investovali do technologických firem, ale neumí  se rozhodnout, jakou část svých peněz investovat do Amazonu, Mety, Googlu, Tesly, Microsoftu nebo Applu.

Stejně jako předchozí dva fondy ani tento nevyplácí dividendy (reinvestuje je), takže čím více roste jeho hodnota, tím více roste i jeho hodnota.

Roční poplatek je o něco vyšší, činí 0,20 % p.a., ale není to nic hrozného, zejména s ohledem na to, že technologické společnosti vždy rostou o něco více než zbytek trhu, takže se vám to teoreticky vrátí ve vyšších výnosech.

5. iShares Physical Gold ETC

iShares Physical Gold ETC investorům poskytuje expozici vůči fyzickému zlatu.

Zlato je mnoha investory považováno za aktivum „bezpečného přístavu“, které může pomoci ochránit portfolia v dobách ekonomické nejistoty.

V mém soukromém portfoliu ETF je tento fond zastoupen pouze 5 %.

Roční poplatek činí pouze 0,15% ročně  t.j. 150 Korun při investici 10 000 Korun.

ETC iShares Physical Gold je navržen tak, aby sledoval spotovou cenu zlata po odečtení poplatků a nákladů ETC. Fond drží fyzické zlaté pruty v bezpečném trezoru a je krytý fyzickými zlatými slitky. ETC jako takový poskytuje investorům způsob, jak investovat do zlata, aniž by museli tento kov skutečně fyzicky vlastnit.

Investoři mohou nakupovat a prodávat akcie iShares Physical Gold ETC na hlavních burzách a ETC je k dispozici v několika měnách, včetně USD, EUR a GBP.

6. The Fidelity Global Quality Income UCITS ETF

Fidelity Global Quality Income UCITS ETF je jediným dividendovým fondem na našem seznamu nejlepších ETF.

V současné době nabízí roční dividendový výnos ve výši přibližně 2,66 % ročně.

Cílem je poskytnout investorům expozici na globálních akciových trzích a zároveň se zaměřit na společnosti s kvalitními finančními ukazateli a atraktivními dividendovými výnosy.

Roční poplatek činí pouze 0,40% ročně  t.j. 400 Korun při investici 10 000 Korun.

ETF se snaží sledovat výkonnost indexu Fidelity Global Quality Income Index, který je navržen tak, aby identifikoval společnosti s dobrým finančním zdravím, spolehlivým růstem zisků a udržitelnými dividendami.

Index je složen z 237 společností s velkou a střední kapitalizací z rozvinutých trhů po celém světě, včetně USA, Evropy a Asie.

ETF je k dispozici ve více měnách včetně USD, EUR a GBP.

Jednou z výhod ETF je jeho zaměření na vysoce kvalitní společnosti, které mohou poskytovat udržitelný příjem prostřednictvím dividend. Díky tomu může být atraktivní volbou pro investory, kteří hledají příjem v prostředí s nízkými výnosy.

Srovnání ETF fondů

Název ETF fondu CharakteristikaBurzovní indexSkratka ISIN kód u brokeraRoční poplatek fondu (TER)
iShares Core MSCI World UCITS ETF1600 velkých společnostíMSCI WorldIWDAIE00B4L5Y9830,25%
iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)500 největších amerických firem 'blue chips"S&P500SXR8IE00B5BMR0870,07%
Vanguard FTSE All-World UCITS ETF USD Acc1300 "blue chips" a mid-cap + rozvíjejíci se trhyFTSE All-WorldVWCEIE00BK5BQT800,22%
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)100 největších amerických technologických firemNASDAQ 100SXRV, CNDXIE00B53SZB190,33%
iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITSRozvíjející se trhyMSCI Emerging MarketsIMIM IE00BKM4GZ660,18%
Fidelity Global Quality Income UCITS ETF134 Velké a středně velké společnosti z USA, Evropy a AsieFidelity Global Quality IncomeFGEQIE00BYXVGZ480,40%
iShares Physical Gold ETCSpotová cena zlataCena zlataIGLNIE00B4ND36020,12%
Amundi Index JP Morgan GBI Global Govies UCITS ETFSvětové dlhuhopisy JP Morgan Government Bond GlobalGGOVLU14370162040,20%

Jak koupit ETF ?

Nakoupit ETF přímo na trhu vám umožní váš online ETF broker.

U ETF brokera na platformě si vyhledáte ISIN nebo ticker (viď tabulka výše) zvolíte si počet kusů a zadáte příkaz KOUPIT nebo BUY.

Připravili jsme pro vás srovnání brokerů na ETF.

Do ETF investujete bez finanční páky, to znamená na nákup 1 akcie ETF v hodnotě například 300€ budete potřebovat k dispozici 300€ na vašem obchodném účtu u brokera.

ETF poplatky

Poplatek si účtuje společnost která spravuje fond, například u iShares fondů je to firma BlackRock. Poplatek se strhne jednou ročně automaticky, vy nemusíte nic dělat. O výši poplatku se sníží hodnota 1 akcie etf fondu.

Aktivně spravované ETF fondy účtují přibližně 1% p.a. a víc.

Pasivní fondy které kopírují index, jsou levnější a vhodnější pro dlouhodobé investování. Pasivní ETF účtují investorům od 0,07% p.a do 0,4% p.a

Poplatek je automaticky odečten přímo správcem fondu snížením ceny ETF o výši poplatku. Vy jako investor se nemusíte ničím zabývat.

Co je to fond ETF

ETF v angličtině znamená „Exchange Traded Funds„. Fondy ETF jsou volně obchodovatelné na burze. ETF se skládají z akcií společností z různých sektorů. Investoři je mají rádi, protože jim šetří čas a poplatky. V jednom ETF můžete mít najednou zainvestovány stovky nebo desítky společností!

V minulých článcích jsme se zabývali základy obchodování na burze a obchodování s akciemi. To představuje jednu z nejlepších možností dlouhodobého zhodnocení finančních prostředků. Sestavování portfolia akcií podle jednotlivých titulů je však poměrně časově a znalostně náročné.

Co dělat, když nemáte čas vybírat a sledovat jednotlivé tituly nebo se vám nechce vybírat akcie jednu po druhé?

Odpověď spočívá v tzv. pasivním investování do ETF.

Proč jsou ETF oblíbené u pasivních investorů

Při investování do ETF totiž investoři nemusí ztrácet čas analýzou akcií konkrétních společností a neustálými nákupy a prodeji. Stačí, když každý měsíc nakoupíte za určitou částku, a o nic dalšího se nemusíte starat. Maximálně však můžete své portfolio ETF rebalancovat, pokud chcete, například jednou ročně (není to nutné).

Jak funguje investování do ETF fondů

ETF jsou jako koše akcií s předem definovanou strukturou společností.

Jako příklad uveďme fond ETF, který nakupuje akcie technologických společností z indexu NASDAQ100.

Do tohoto ETF můžete investovat, pokud věříte, že technologické společnosti mají před sebou zářnou budoucnost, ale nevíte, které konkrétní akcie si vybrat.

Pokud naopak věříte bankovnímu sektoru, můžete si koupit například bankovní ETF.

V dnešní době existuje opravdu široká nabídka těchto nástrojů s příznivou strukturou poplatků. Kromě sektorových ETF však existují i méně známé fondy, které investují do komodit nebo prostřednictvím dluhopisů.

Tyto fondy však nemusí odrážet náladu pouze v jednom sektoru. Existují také ETF, které kopírují trh jako celek.

Takové ETF většinou rostou a díky postupnému skládání jsou ideálním nástrojem pro dlouhodobé investování.

Obecně lze říci, že pokud světové akcie rostou tempem 5 % ročně, poroste stejným tempem i daný ETF.

 

Miloš Pohanka
Miloš Pohankahttps://www.forex-investor.cz
Šéfredaktor finančního portálu Forex-Investor.cz. Po skončení VŠ jsem pracoval řadu let ve finanční branži. Obchoduji forex, investuji do akcií a do kryptoměn. Kontaktní údaje: redakce@forex-investor.cz