Jak investovat do Bitcoinu v ČR 2024 – Návod Jak na kryptoměny

Váháte, zda investovat do kryptoměn?  Investování do bitcoinu a kryptoměn může být vzrušující, výnosnou a zvládnutelnou investiční strategií – jen musíte vědět, jak to funguje.

V našem průvodci najdete vše, co potřebujete vědět o investování do kryptoměn. Probereme, jak kryptoměny fungují, různé typy kryptoměn a nejlepší kryptoměnové burzy. Poskytneme vám průvodce krok za krokem, jak začít, abyste mohli s důvěrou začít investovat do kryptoměn.

Pojďme na to!

Jak investovat do Bitcoinu a dalších kryptoměn?

Máte zájem investovat do Bitcoinu a kryptoměn? Zde je návod, jak na to.
1. Vyberte si brokera na krypto.
2. Vyberte si kryptoměnu nebo měny a zestavte si investiční portfolio. Možná chcete zůstat u Bitcoinu. Možná byste raději investovali do méně známých altcoinů na základě jejich dlouhodobého potenciálu. Než vložíte jakékoli prostředky, měli byste vědět, do čeho chcete investovat a proč!
3. Otevřete si účet u brokera. Vytvořte si účet u dobře hodnoceného makléře. To obvykle vyžaduje některá základní opatření KYC, jako je vaše jméno, e-mailová adresa a případně průkaz totožnosti s fotografií.
4. Vložte finanční prostředky. Jakmile si vyberete důvěryhodnou burzu a najdete měnu, která vám dává smysl, je čas začít obchodovat. Na většině hlavních burz můžete vkládat fiatové prostředky. To vám umožní začít s investováním do kryptoměn.
5. Začněte investovat. Pravidla investování jsou stejná jako vždy: poměřte riziko s potenciálními zisky. Snažte se udržovat nízkorizikové investice, které vám umožní kompenzovat ztráty z rozhodnutí s vyšším rizikem a vyšším ziskem.

Do které kryptoměny se nyní vyplatí investovat?

Bitcoin byl a zůstane první vynalezenou kryptoměnou a je také největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace (market cap). Jeho model proof-of-work se však dostal kritiku a mnoho investorů považuje za lepší volbu měny s mechanismem proof-of-stake.

Další proof-of-work měnou je Ethereum (Ether nebo ETH). Tým inženýrů stojících za Ethereem naznačil, že tato měna směruje k přechodu na model proof-of-stake. Jeho hodnota je ve srovnání s ostatními mincemi, které používají model proof-of-stake, silná.

Solano a Cardano jsou největší proof-of-stake mince. Jejich hodnota je však ve srovnání s Bitcoinem a Ethereem stále velmi nízká.

K dispozici je také mnoho altcoinů – do těch se vyplatí investovat, pokud jste si udělali průzkum. Z malých mincí se mohou stát velcí hráči, ale nikdy byste neměli investovat, pokud nerozumíte logice dané měny. Čím se liší od svých konkurentů? To jsou otázky Investiční 101, které se stále týkají kryptoměn.

Moje osobní soukromné investiční portfolio kryptoměn je složeno ze 60% Bitcon a 40% Ethereum. Altcoiny dlouhodobě jako investici nedržím vůbec.

Jak koupit kryptoměnu

Existují 2 způsoby, jak kryptoměny koupit:

1. Nakoupit je za fiat měnu (koruny, eura) prostřednictvím brokera, jako je eToro nebo XTB
2. Vyměnit stávající kryptoměnu za jinou měnu (některé platformy umožňují pouze investice do kryptoměn).

Chcete-li držet jakékoli množství kryptoměn, budete potřebovat kryptopeněženku. Ta je zakódována klíčem (dlouhý řetězec znaků poskytující jedinečný identifikátor).

Co jsou to kryptoměny?

Kryptoměny jsou decentralizované digitální měny, které fungují pomocí systému zvaného technologie blockchain. Mnozí je považují za bezpečnější než tradiční „fiat“ měny, protože každá transakce se automaticky zaznamenává do blockchainu. To znamená, že existuje trvalý záznam o každé transakci, která byla kdy provedena – v kryptoměnách neexistují žádné „temné peníze“.

Klíčovou vlastností všech kryptoměn je, že jsou decentralizované. To znamená, že hodnotu měny neurčuje žádná centrální autorita a ani její distribuce není regulována. Z tohoto důvodu se investoři stále více přiklánějí ke kryptoměnám – nejsou náchylné k náhlým rozhodnutím centrálních orgánů, která mohou vyvolat na trhu šokové vlny.

Jak kryptoměny fungují?

Blockchain funguje jako typ účetní knihy a zajišťuje, že každá transakce je zaznamenána. Je poháněna rozsáhlou sítí počítačů. Tyto počítače „těží“ jednotky měny – toho se dosahuje řešením složitých matematických rovnic.

Mnoho blockchainů funguje na principu „proof of work“, což znamená, že jednotka kryptoměny je uvolněna pokaždé, když počítač vyřeší rovnici. Tento způsob používá bitcoinový blockchain, který je však kritizován za svůj dopad na životní prostředí kvůli obrovskému množství potřebného výpočetního výkonu.

Některé měny nyní používají princip „proof of stake“, což znamená, že investoři nakupují jednotky. To vyžaduje mnohem méně výpočetního výkonu – „důkaz“ je zaznamenán blockchainem, což udržuje měnu v bezpečí.

Prakticky všechny kryptoměny mají omezený počet jednotek. To znamená, že hodnotu měny určuje její nedostatek. Znamená to, že programy jako kvantitativní uvolňování (kdy banky jednoduše natisknou více peněz a pustí je do ekonomiky) nelze pro kryptoměny použít. Z dlouhodobého hlediska to má pomoci hodnotu měny stabilizovat.

Jaké typy kryptoměn existují?

Nejstarší a nejoblíbenější kryptoměnou je bitcoin.

Bitcoin byl uveden do provozu v roce 2009 a jeho autorem je organizace, která si říká Satoshi Nakamoto – zda je Nakamoto jednotlivec, nebo soubor vývojářů, je zatím předmětem spekulací.

Bitcoin používá systém proof-of-work. Jeho hodnota v porovnání s ostatními kryptoměnami je na jednotku gargantuovská – hodnota sice kolísá, ale jeden bitcoin má dnes hodnotu desítek tisíc dolarů.

Další nejznámější mince se jmenuje Ethereum.

Ethereum také využívá proof-of-work, ale bylo navrženo spíše k budování a vylepšování blockchainových aplikací než k nákupům. Přesto je Ethereum pro investory do kryptoměn oblíbenou volbou.

Ostatní mince se označují jako „altcoiny„. Jedním z nejznámějších altcoinů využívajících systém proof-of-stake je Cardano. Ačkoli je jeho hodnota za jednotku mnohem nižší než u Etherea nebo Bitcoinu, Cardano a další proof-of-stake mince, jako je Solano, jsou považovány za potenciální nástupce velkých jmen, protože dopad těžby na životní prostředí začíná investory více znepokojovat.

Oplatí se investovat do kryptoměn?

Slovo „krypto“ je téměř synonymem pro „volatilitu„, a to se ve světě investování nepovažuje za dobrou věc.Investovat do bitcoinu můžete nyní přes bitcoinová ETF.

Proč byste tedy měli investovat do kryptoměn?

Jedním z důvodů, proč byste neměli investovat do kryptoměn, je to, že si myslíte, že jde o systém rychlého zbohatnutí. Nic takového jako schéma rychlého zbohatnutí neexistuje. Vydělávají někteří lidé velmi rychle spoustu peněz? Ano, ale to neznamená, že to lze přijmout jako pravidlo. Každý zkušený investor by měl vědět, že to, co jednou fungovalo u někoho jiného, nemusí nutně fungovat u něj.

Když pomineme varovné rady, zde je přehled výhod a nevýhod investování do kryptoměn.

Výhody kryptoměn

  • Blockchain nabízí transparentnost. Každá provedená transakce je zaznamenána v blockchainu. Na zfalšování transakce byste potřebovali fenomenální výpočetní výkon – to znamená, že kryptografické transakce jsou vždy poctivé.
  • Decentralizované platby. Platby nejsou řízeny ani zdaňovány žádným centrálním orgánem. To znamená, že vaše investice nepodléhají odvodům a mají potenciálně mnohem větší hodnotu než konvenční obchodování.
  • Kryptoměny jsou Vám dostupné po celém světě, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Neexistují žádné předpisy pro to, kdy a kde můžete provádět nebo přijímat platby. Můžete reagovat na měnící se trh v reálném čase, aniž byste se museli spoléhat na časy transakcí stanovené bankami nebo vládami.

Nevýhody kryptoměn

  • Vysoká volatilita. Hodnota kryptoměn je notoricky známá svou volatilitou. To znamená, že při větších investicích můžete hodně ztratit. Menší investice však mohou přinést vysoké výnosy a přitom stát relativně málo.
  • Neregulovaný trh. Trh s kryptoměnami není státem regulován. To znamená, že na základě rady od platformy můžete hodně ztratit a vaše peníze nebudou nijak chráněny. Z tohoto důvodu je nejlepší obchodovat na vysoce uznávaných platformách – dobří makléři mají zavedené lepší záruky.
  • Složitost. V případě, že se jedná o obchodování na burze, je nutné, aby se obchodníci s cennými papíry zabývali i obchodováním na burze. Mnoho altcoinů je špatně pochopeno. Dokonce i mainstreamové měny, jako je Bitcoin a Ethereum, jsou složité a vyžadují značný průzkum, než se rozhodnete s jistotou investovat. Pokud zvažujete investici do altcoinů, nezapomeňte se před nákupem připojit ke komunitě a pochopit, v čem spočívá jejich potenciál.
  • Stále jsou vázány na fiat měny – prozatím. Hodnotu kryptoměn mnozí investoři stále měří ve fiatovém vyjádření. Dokud tomu tak bude, skutečná hodnota kryptoměn bude vždy nejistá – je to investice jako každá jiná. Z dlouhodobého hlediska však budou měny méně vázány na fiat hodnotu, což znamená, že by trhy měly být méně volatilní.

Jak získat kryptopeněženku?

Kryptopeněženku si můžete vytvořit, když se zaregistrujete na kryptoburze. Obvykle je tato možnost uvedena v registračních informacích.
Online peněženky jsou připojeny k internetu. Většina investorů jim dává přednost, protože umožňují okamžité provádění obchodů nebo výběrů.
Offline peněženky (tzv. cold wallet) jsou obvykle USB disky, které nejsou připojeny k internetu. Někteří investoři dávají přednost studeným peněženkám nebo rádi drží studenou peněženku jako zálohu pro svou horkou peněženku, protože u studené peněženky nehrozí riziko zásahu.

Na co si dát pozor

Když uvažujete o investici do kryptoměn, musíte stále dodržovat základní pravidla obchodování. Proto vám přinášíme návod, jak na sebe dávat pozor:
1. Neinvestujte do mincí, kterým nerozumíte. Pokud nevíte, proč je daná mince cenná, nechte to tak, nekupujte to, radši si udělejte průzkum.

2. Pozor na „pump dump schémy“ od známých Youtuberů. Pokud jste slyšeli, že se nějaká mince chystá na prudký růst, nevkládejte do ní všechny své peníze. I rozumná investice může přinést velké výnosy. Vrhnout všechny své prostředky do jedné příležitosti je skvělý způsob, jak skončit s prázdnou.
3. Připojte se k nějaké komunitě. Připojením ke komunitě založené kolem vaší oblíbené kryptoměny se můžete hodně naučit. Seznámíte se s dalšími investory, budete se moudřeji rozhodovat a těšit se z dlouhodobých zisků.

Závěr

Investice do kryptoměn nemusí představovat velké riziko. Jedná se o nově vznikající finanční trh a vždy budou existovat otázky. Vyzbrojíte-li se dobrými informacemi a budete-li používat důvěryhodné platformy, můžete do kryptoměn bezpečně investovat a objevovat svět decentralizovaných financí.

Mějte se na pozoru!

 

Miloš Pohanka
Miloš Pohankahttps://www.forex-investor.cz
Šéfredaktor finančního portálu Forex-Investor.cz. Po skončení VŠ jsem pracoval řadu let ve finanční branži. Obchoduji forex, investuji do akcií a do kryptoměn. Kontaktní údaje: redakce@forex-investor.cz